Зв'яжіться з нами

Система димовидалення

Система димовидалення – це одна з важливих складових частин системи протипожежного захисту об’єкта. Системи димовидалення необхідні там, де при виникненні пожежі можуть утворитися високі концентрації диму, а також небезпечні для здоров’я газоподібні речовини. Система димовидалення – це спеціальна керована автоматично або вручну технічна система припливно-витяжної вентиляції.

Основне завдання системи димовидалення – забезпечення умов для безпечної евакуації людей у ​​разі виникнення пожежі на об’єкті.

Системи димовидалення це, як правило, дорогі системи, доцільна структура і технічні характеристики, які вимагають спеціального проектування. Призначені для видалення продуктів горіння (диму) під час пожежі і обмеження його поширення в цілях забезпечення евакуації людей з приміщень будівлі в початковій стадії пожежі, що виникла в одному з приміщень.

У відповідності з будівельними нормами, обладнання СДВ (Систем Димовидалення) підлягають висотні (понад 10 поверхів) будівлі, підземні споруди, приміщення без природної вентиляції.

СДВ, як правило, виконуються з автоматичним управлінням (пов’язані з комплексними системами безпеки об’єкта, установками автоматичної пожежної сигналізації, автоматичного пожежогасіння) або з напівавтоматичним управлінням (запуск здійснюється черговим персоналом або мешканцями будинку після отримання інформації про пожежу).

До складу систем димовидалення входять:

 • димоприймальні пристрої (клапани димовидалення) – встановлюються в приміщеннях, які захищаються, забезпечують приймання димових газів та їх спрямування в димові шахти. Мають електромагнітний привід.
 • вентилятори димовидалення – призначені для розріджування і відсмоктування димових газів з приміщень, що захищаються. Мають електропривод.
 • вентиляційні канали (повітроводи), шахти – призначені для транспортування димових газів з приміщень, які захищаються назовні. Виконуються з негорючих матеріалів.
 • вентилятори підпору повітря (створення надлишкового тиску в ліфтових шахтах, сходових клітках, тамбур-шлюзах для виключення їх задимлення). Мають електропривод.
 • вогнезатримуючі клапани – встановлюються в системах витяжної і загальнообмінної вентиляції для обмеження поширення по ним небезпечних факторів пожежі (димових газів і ін.). Мають електропривод або теплової замок.

Види систем димовидалення:

 • Статистичні системи димовидалення – це системи відключення вентиляції, що не дозволяють надходити диму в інші приміщення при сильному задимленні.
 • Динамічні системи димовидалення – димовідвід відбувається за допомогою вентиляторів, які можуть працювати як для видалення диму, так і для подачі свіжого повітря в приміщення.

Димовидалення можна робити через вже існуючі вентиляційні шахти (необхідне покриття металу вогнезахисними сумішами з метою доведення поверхні повітроводів до необхідної межі вогнестійкості), але найбільш ефективним є система окремих комунікацій.

Система димовидалення через окремі шахти дозволяє уникнути попадання диму в інші приміщення. При проектуванні окремої системи для димовидалення використовують спеціальні повітроводи і вентилятори. Вентилятори і повітроводи димовидалення відрізняються від звичайних тим, що здатні працювати тривалий час, перекачуючи продукти горіння при високих температурах.

Залежно від типу і кількості вживаного обладнання система димовидалення може розташовуватися як всередині приміщень, які захищаються так і в спеціальних вентиляційних камерах.

На повітроводах системи вентиляції необхідно передбачати протипожежні клапани НПБ (норм пожежної безпеки).

Протипожежні клапани встановлюються в місцях перетину повітроводів, огороджувальних конструкцій, перекриттів, а також на відгалуженнях повітроводів димових або повітряних каналів.

Системи димовидалення представляють собою автоматизовані або оснащені ручним керуванням, системи вентиляції, які підтримують головну функцію: забезпечення безпеки людей в зонах пожежі та можливості їх евакуації.

Виділяють два типи обладнання, що забезпечують видалення диму:

 • Статична система видалення диму;
 • Динамічна система димовидалення.

Спосіб статичного видалення реалізується за допомогою локалізації диму в окремих приміщеннях, в яких спостерігається спалах, що виконується відключенням вентиляційних систем. Динамічний метод передбачає видалення продуктів загоряння з приміщень за допомогою спеціальних вентиляторів.

Система димовидалення, як правило, встановлюється окремо від звичайних вентиляційних систем. Існують підвищені вимоги до системи видалення диму за показниками міцності і надійності, оскільки вона повинна забезпечувати безперебійну роботу навіть в умовах виходу з ладу всіх інших автоматичних пристроїв системи охоронної сигналізації. Повітроводи систем димовидалення повинні витримувати високі температури.

Система видалення диму представлена ​​елементами:

 • димоприймальним пристроєм;
 • вентиляторами димовидалення;
 • вентиляційними каналами;
 • вентиляторами підпору повітря;
 • вогнезатримуючими клапанами.

Установки протипожежної безпеки об’єктів інтегрують в комплекси з системами димовидалення, при цьому вимоги до грамотного проектування і обслуговування такого комплексу – досить високі. Доцільність і необхідність розміщення системи видалення диму в Україні повинна бути визначена на підставі деталізованих розрахунків.

Будівельними нормами передбачена неодмінна наявність систем димовидалення в будівлях висотністю більше 10 поверхів, в підземних спорудах та приміщеннях, де неможливо обладнати природну вентиляцію.

Монтаж системи димовидалення передбачає використання вентиляторів і повітроводів. Ефективність системи димовидалення забезпечується якістю кожної окремої деталі. Всі елементи системи димовидалення провадяться відповідно до встановлених стандартів якості. У кожному конкретному приміщення монтаж системи димовидалення має свої індивідуальні особливості.

Монтаж системи димовидалення необхідно здійснювати після ретельного і детального аналізу особливостей кожного окремого приміщення.

Якісний і професійний монтаж системи димовидалення забезпечить максимально ефективне видалення диму.