Зв'яжіться з нами

Системи пожежогасіння призначені для запобігання, обмеження розвитку, гасіння пожежі, а також захисту від пожежі людей і матеріальних цінностей.

Одним з найбільш надійних засобів для вирішення цих завдань є системи автоматичного пожежогасіння, які на відміну від систем ручного пожежогасіння і систем, керованих оператором, приводяться в дію пожежною автоматикою за об’єктивними свідченнями і забезпечують оперативне гасіння вогнища загоряння без участі людини.

Необхідність установки системи автоматичного пожежогасіння

Порядок і необхідність установки таких систем, як автоматичні установки пожежогасіння: газове пожежогасіння, водяне пожежогасіння, порошкове пожежогасіння регламентується нормативними документами ДБН (Державними Будівельними Нормами).

В обов’язковому порядку системами автоматичного пожежогасіння обладнуються серверні кімнати, архіви та інші приміщення для зберігання і обробки інформації, автостоянки закритого типу (підземні та надземні при 2-х поверхах і вище), а також складські приміщення, торговельні зали, ремонтні майстерні та інші виробничі та невиробничі приміщення, в залежності від займаної ними площі і характеру матеріалів, що у них зберігаються.

У разі необхідності оснащення об’єкта системою автоматичного пожежогасіння замовнику (власнику) належить зробити вибір конкретної автоматичної установки пожежогасіння (водяного пожежогасіння, газового пожежогасіння, порошкового пожежогасіння і т.д.) і фірми-інсталятора. Зробити правильний вибір автоматичної системи пожежогасіння для свого об’єкта Вам допоможуть наші  професіонали з багаторічним стажем.

Класифікація систем автоматичного пожежогасіння

За визначенням ГОСТу, установка пожежогасіння або протипожежна установка – це сукупність стаціонарних технічних засобів для гасіння пожежі за рахунок випуску вогнегасної речовини.

Конструктивно автоматичні установки пожежогасіння складаються з резервуарів або інших джерел, наповнених необхідною кількістю вогнегасної речовини, пристроїв управління і контролю, системи трубопроводів і насадок-розпилювачів. Кількість розпилювачів, довжини і перетин трубопроводів, необхідну кількість вогнегасної речовини визначаються ретельними розрахунками.

Поділяються системи автоматичного пожежогасіння, перш за все, за використовуваною  вогнегасною речовиною:

  • газове пожежогасіння (СО2, аргон, азот, хладони);
  • водяне пожежогасіння (вода);
  • пінне пожежогасіння та водо-пінне пожежогасіння (вода з піноутворювачем);
  • порошкове пожежогасіння (порошки спеціального хімічного складу);
  • аерозольні системи пожежогасіння (подібні до порошків, але частки на порядок менше за розмірами);
  • системи тонкодисперсної води (тонкорозпиленою води).

Вартість систем автоматичного пожежогасіння

Зазвичай перше питання, яке хвилює замовника – це ціна системи автоматичного пожежогасіння. Ціна, зрозуміло, дуже важливий фактор, але також важливо враховувати, що Ви платите не за дозвіл органів пожежного нагляду на експлуатацію об’єкта, а за реальне обладнання, від якого в разі потреби буде потрібно не тільки надійно загасити пожежу, але і забезпечити нанесення мінімальної шкоди матеріальним цінностям.

Вибір системи гасіння визначається виходячи з функціонального призначення приміщення, технологічних процесів, що відбуваються в ньому в ряді випадків визначається нормативними документами.

У загальному випадку, в порядку убування вартості системи автоматичного пожежогасіння розташовуються в такий спосіб:

  • газові системи пожежогасіння;
  • системи тонкодисперсної води (системи тонкорозпиленою води);
  • пінні системи пожежогасіння і водо-пінні системи;
  • водяні системи пожежогасіння;
  • аерозольні системи пожежогасіння;
  • порошкові системи пожежогасіння.

Однак, слід звернути увагу на те, що приблизно в цьому ж порядку зростає ступінь шкідливого впливу на матеріальні цінності при спрацьовуванні систем автоматичного пожежогасіння.

Так, найдешевші системи пожежогасіння – порошкові і аерозольні. Однак, розпорошується в приміщенні порошок, будучи хімічно активним, призводить до корозії металу і різних видів деструкції пластика, гуми, паперу та інших матеріалів. Дуже шкідливо потрапляння порошку на шкіру або в дихальні шляхи. Це накладає обмеження на об’єкти застосування цих систем і висуває підвищені вимоги до їх надійності та захисту від помилкового спрацьовування. Перевагою систем є простота в інсталяції, тому що вони автономні. Їх застосування рекомендується, наприклад, в необслуговуваних або малообслуговуваних приміщеннях, де розташовується енергетичне обладнання (підстанції, трансформаторні і т.д.). Також вони можуть використовуватися на складах, де потрібно поверхневе гасіння вогнищ пожежі.

Системи газового пожежогасіння забезпечують мінімум шкідливого впливу на матеріальні цінності, але ціна їх вище, тому що визначається високою вартістю необхідного запасу вогнегасної речовини і ємностей для його зберігання, а також спеціальними вимогами по автоматиці і оповіщенню, до герметизації приміщення, необхідністю газо-димовидалення та евакуації людей. Вони використовуються для захисту бібліотек, музеїв, сховищ, банків, обчислювальних центрів, невеликих офісів, серверних.

Найбільше поширення в даний час отримали автоматичні системи водяного пожежогасіння, які знаходяться в ціновому інтервалі між системами газового і порошкового пожежогасіння. Вони використовуються на великих площах для захисту торгових і бізнес-центрів, адміністративних будівель, спортивних комплексів, готелів, підприємств, гаражів та автостоянок, банків, об’єктів енергетики, військових об’єктів і об’єктів спеціального призначення, складів, житлових будинків і котеджів. Необхідно враховувати можливість непрямого збитку при пожежі або помилкове спрацьовування, який завдає вода.

Системи пінного пожежогасіння дорожчі систем водяного пожежогасіння, тому що потребують додаткового обладнання (піногенератор і т.п.). Установками пінного пожежогасіння, наприклад, захищають приміщення або цілі об’єкти з виробництва, переробки та зберігання нафтопродуктів, спиртів, хімічних речовин і інших речовин, матеріалів і виробів, гасіння яких водою не ефективно.

Обмеження за матеріалами, що підлягають гасінню

Системи газового пожежогасіння не мають обмежень за матеріалами, що підлягають гасінню. Практично немає таких обмежень і у пінного і водо-пінного пожежогасіння, аерозольних систем і систем тонкодисперсної води (тонкорозпиленої води). Істотні обмеження, однак, мають системи водяного пожежогасіння.

Вимоги до комунікацій і енергоресурсів

Електроживлення всіх систем автоматичного пожежогасіння здійснюється за I категорії надійності.

Аерозольні системи пожежогасіння і системи тонкорозпиленою води – автономні, в той час як інші системи пожежогасіння пред’являють спеціальні вимоги за додатковими комунікаціями і енергоресурсами:

  • системи газового пожежогасіння – газо-димовидалення, герметичність приміщень, які потребують вимоги по автоматиці і оповіщенню;
  • системи пінного пожежогасіння і водо-пінні системи -запас води або її магістральне джерело, енергоживлення насосів і піногенераторів;
  • системи водяного пожежогасіння – запас води або її магістральне джерело, енергоживлення насосів.

Вимоги по евакуації персоналу

На відміну від автоматичних систем водяного пожежогасіння та систем тонкодисперсної води, при використанні яких не потрібна евакуація персоналу, в разі використання систем газового, пінного пожежогасіння і аерозольного автоматичного пожежогасіння евакуація персоналу обов’язкова.

Вибір фірми-інсталятора

Важливість ретельного вибору фірми-інсталятора підтверджується тривожними статистичними даними. Так, в 2001 році на об’єктах, обладнаних пожежною автоматикою, вона спрацювала тільки в 32% випадках, і при цьому в 11% випадків спрацювання установок пожежної автоматики вони свої функції не виконали.

У числі причин виникнення відмов і неефективної роботи систем фахівцями відзначаються:

  • помилки при проектуванні автоматичних систем пожежної сигналізації та пожежогасіння;
  • недостатньо висока якість робіт, що виконуються підприємствами, які здійснюють виробництво та поставку компонентів систем автоматичної пожежної сигналізації, пожежогасіння та вогнегасних речовин, і організаціями, які проводять монтажні, пусконалагоджувальні роботи та технічне обслуговування.

В команді компанії «Варта-Безпека» працюють професіонали виключно з багаторічним досвідом роботи в даній галузі. З такою командою фахівців ви можете розраховувати на кваліфіковане проектування, швидкий та якісний монтаж систем пожежогасіння та регулярне і своєчасне обслуговування всіх протипожежних систем.