Зв'яжіться з нами

Системи відеоспостереження. Види і застосування. Пристрій і робота

Навколишній світ і сучасний ритм життя, загрози крадіжок і кримінальних елементів змушують багато установ, організації, а також звичайних людей здійснювати контроль навколишнього оточення. Тому все більш популярними в нашому житті стають системи відеоспостереження.

Їх функція полягає не тільки в передачі зображення на монітор, а й у виділенні деяких важливих елементів, наприклад, розпізнавання обличчя людини або номера автомобіля. У цьому випадку системи відеоспостереження – мають подобу зору людини.

Різновиди

Системи відеоспостереження діляться на два типи:

 • Аналогові
 • Цифрові

Головною відмінністю цифрової технології в відеоспостереження від аналогової, є підвищена якість картинки на екрані. Природно, що вартість таких систем набагато вища.

Аналогове відеоспостереження

В даний час існує велика кількість різновидів аналогових відеокамер:

 • Купольні
 • Циліндричні
 • Мікрокамери
 • Вуличні
 • Інфрачервоні

Крім якості зображення, їх відмінність полягає в функціональності і вартості. Реєстратором відеосигналу може бути як окремий пристрій, так і комп’ютер, оснащений платою відео захоплення.

Переваги

 • Проста установка і настройка.
 • Хороша сумісність різних типів камер.
 • Низька вартість комплектуючих.
 • Широкий вибір в торговій мережі.

Недоліки

 • Складне масштабування великих систем
 • Неможливо зашифрувати відеосигнал
 • Немає захисту від перешкод
 • Немає таких корисних функцій: детектор руху, вбудований аудіо, цифрове збільшення, нахил і поворот камери по одному кабелю.

Цифрові системи відеоспостереження

Цифрове відеоспостереження ділиться на комп’ютерні системи і окреме обладнання. Цифровий запис відео здійснюється пристроями, що функціонують на комп’ютері. Комп’ютерний вид відеоспостереження має значно більше функцій, в порівнянні з некомп’ютерним.

На базі комп’ютера відеоспостереження можна легко модернізувати, налаштувати широкі можливості управління. Особливістю некомп’ютерних пристроїв відеоспостереження є відсутність аудіо входів.

Переваги

 • Можливість створити відеоспостереження на основі локальної мережі установи.
 • Можливість оперативного перенесення відеоспостереження на інші комп’ютери.
 • Просте поєднання системи відеоспостереження з різними системами безпеки, а також її модернізація.
 • Відеосигнал захищений від несанкціонованого доступу.
 • Підвищена якість зображення на моніторі, отримане від цифрової камери.

Недоліки

 • Непроста настройка камер.
 • Потрібен великий обсяг пам’яті для зберігання відео файлів, з огляду на їх високої якості.
 • Підвищена ціна обладнання.

Пристрій і принцип дії

Технічні параметри різних видів відеоспостереження можуть значно відрізнятися, в залежності від сфери використання і технології роботи системи.

Основними елементами будь-якого відеоспостереження є:

 • Відеокамери.
 • Пристрої для обробки даних відеозображення (для аналогових систем).
 • Відеореєстратори, що обробляють і зберігають інформацію.
 • Монітори для візуального виводу зображення в реальному часі, а також для роботи з даними резервування.
 • Пульти керування камерами, оснащені поворотним механізмом.
 • Кабелі

Камери

Монтаж відеоспостереження завжди починається з проектування схеми розміщення і вибору камер. Ці етапи пов’язані між собою, так як від цього залежить робота всієї системи.

Камери відеоспостереження можна розділити на два види:

 • Відкриті
 • Приховані

Найчастіше системи відеоспостереження встановлюють для профілактики будь-яких порушень, тому відкриті камери більш популярні і мають більш низьку вартість.

Відеореєстратори і плати відео захвату

Існує багато різних пристроїв для відео захоплення зображення. Найбільш популярними стали відеореєстратори і плати відео захвату.

Відеореєстратори виробляються у вигляді самостійного пристрою. Вони мають такі ж параметри, як і плати відео захвату, проте число функцій у них набагато більше. Це пристрій може передавати інформацію на комп’ютер, оснащений внутрішньою пам’яттю для зберігання файлів відео, може працювати з мережевими протоколами передачі інформації на віддалений комп’ютер. Такий тип обладнання відео захоплення застосовується при необхідності підключення великої кількості камер, а також при необхідності з’єднання з віддаленим комп’ютером для зберігання інформації, наприклад, у великому супермаркеті.

Плати відео захоплення є найбільш простими пристроями, які не можуть функціонувати окремо від комп’ютера, і без спеціальної програми. Вони можуть використовуватися тільки в системі з малою кількістю камер. У побутових умовах плата відео захоплення є оптимальним варіантом для використання в відеоспостереження. Запис відео файлу здійснюється безпосередньо на вінчестер комп’ютера. Тому, необхідно заздалегідь забезпечити наявність вільного об’єму пам’яті на диску. При підборі плати відео захвату звертають увагу на число камер і на формат файлу відео, а також на швидкість захоплення і на дозвіл відео зображення.

Відеомонітори

У нових недорогих системах відеоспостереження найчастіше застосовують монітори, що використовуються для комп’ютерів. Однак їх використання не є кращим варіантом, так як вони швидше вийдуть з ладу, з огляду на їх цілодобової роботи. Для цього краще застосовувати спеціалізовані монітори, призначені для довготривалої цілодобової експлуатації.

На монітор виводиться зображення, яке надходить від відеокамери. Для виведення зображення використовується спеціальне обладнання: відеокомутатори, мультиплексори і інші пристрої. Їх відмінність між собою полягає в ступені складності конструкції. Вони здатні виводити на екран зображення одночасно від декількох камер.

Пульти управління

Ці пристрої мало чим відрізняються від пультів інших пристроїв. На них є кнопкове управління режимами відеоспостереження, включення і виключення системи, управління камерою і іншими функціями.

Різновиди кабелів для відеоспостереження:

 • Оптоволоконний
 • Вита пара
 • Коаксіальний

Оптоволокно є більш дорогим кабелем. Цей варіант має свої достоїнства і недоліки. З переваг можна відзначити те, що оптоволоконний кабель можна застосовувати як для аналогових пристроїв, так і для цифрових. Якість переданого сигналу в цьому кабелі дуже висока. Можна передавати інформацію на великі відстані. З недоліків слід зазначити його високу вартість. Він застосовується в основному тільки в великих комплексах відеоспостереження з великим числом камер, де необхідна висока швидкість з’єднання.

Кабель «вита пара» доцільно використовувати для не надто великого магазину, а також у змішаному вигляді з коаксіальним кабелем в промисловому виробництві. Вита пара застосовується для підключення камер на відстані понад 200 метрів, але для цього необхідний допоміжний приймач і передавач сигналу. Це підвищує вартість всієї системи.

Кабель коаксіального виду найбільш зручний при підключенні камер з платою відео захоплення на невеликій відстані (до 200 метрів). Він дає можливість з’єднувати між собою аналогові пристрої безпосередньо.

Допоміжне обладнання

Іноді з’являється необхідність розширити функціональність, якою володіє відеоспостереження. Для таких цілей використовують різні мікрофони, що записують аудіо звучання.

Тепловізори можуть сприймати область спектра, яка не може бути доступна оку людини. У цю область входить теплове випромінювання. Це є оптимальним варіантом виявлення порушника, який переховується у темряві.

В даний час наукові технології розвиваються швидкими темпами, і створюються такі системи спостереження, в яких не буде потрібно участь людини. Такі «розумні» системи можуть самостійно приймати необхідні дані, обробляти їх, і зберігати в пам’яті пристрою. Тільки при крайній необхідності вони подадуть сигнал для виклику бригади ремонтників або працівників охорони.

Сфера використання

Відеоспостереження в фінансових установах: ломбардах, касах, банках і т.д. Основним завданням є створення безпеки, облік часу роботи, контроль доступу, збір доказів при суперечках з клієнтами.

На промислових підприємствах за допомогою відеоспостереження контролюють якість продукції, забезпечують збереження майна, відбувається швидка реакція в разі аварії. Це може зберегти життя людей і справність виробничого обладнання.

У магазинах і торгових центрах: перш за все, забезпечується безпека працівників і покупців, контроль роботи кас, збереження товарів.

Відеоспостереження в приміщеннях офісів забезпечує контроль прилеглої до офісу території, безпеку відвідувачів і працівників, швидка реакція на хуліганські дії, збереження майна, контроль над пересуванням клієнтів.

Використання системи відеоспостереження на вулицях міста на сьогоднішній день є життєвою необхідністю. Це обумовлено складною ситуацією з безпекою, захистом людей від протиправних дій, терористичних актів. Відеокамери в місті найчастіше встановлюють в під’їздах будинків, у громадських місцях, на вулицях, вокзалах і площах.

Міське відеоспостереження виконує такі основні завдання:

 • Попередження аварій і надзвичайних подій
 • Контроль над інженерними мережами
 • Запобігання кримінальних проявів
 • Забезпечення безпеки людей

Переваги відеоспостереження

Застосування системи відеоспостереження будь-якого типу виправдовує себе, і має переваги, порівняно з іншими видами контролю.

Можливості спеціалізованого відеообладнання набагато вище людських органів чуттів. Відеокамера ніколи не зможе заснути, чи не буде відволікатися, і не допускає помилок у своїй роботі.

Висока ефективність контролю. Устаткування відеоспостереження, налаштоване кваліфікованими фахівцями, здатне охопити значну площу території, звільнивши декілька співробітників охорони від необхідності безпосереднього візуального контролю.

Відеокамери, зазвичай, не видно людині, і поведінка людей відбувається природним чином. На екран монітора передається реальна природна обстановка, що неможливо отримати в присутності співробітника охорони.

Залишити відповідь