Зв'яжіться з нами

Газові установки пожежогасіння: типи, вимоги, застосування

Сучасні технології дозволяють створювати різноманітні ефективні системи пожежогасіння, які можуть використовуватися для різних об’єктів. Вибираючи відповідну установку, потрібно співвіднести експлуатаційні характеристики системи і тип об’єкту, де вона буде встановлена. Компанія «Варта Безпека» проводить професійне проектування, монтаж та подальше обслуговування систем пожежогасіння.

Газове пожежогасіння

Популярним видом подібних установок є системи газового пожежогасіння. Вони являють собою особливий вид пожежогасіння. Активним складом тут виступають газові вогнегасні суміші. Конструкційно автоматичні установки газового пожежогасіння складаються з ємностей (балонів), які використовуються для зберігання газового розчину. Також в системах є вузли управління, насадки і трубопроводи, контрольні і вимірювальні прилади.

Незважаючи на те, що системи газового пожежогасіння з’явилися відносно недавно, сьогодні вони дуже різноманітні. Найчастіше для гасіння вогню використовуються хладони або галони.

Ціна на модулі газового пожежогасіння формується в залежності від компанії-виробника і необхідних комплектуючих. Вони ефективні в тих випадках, якщо матеріали і сам об’єкт має велику цінність.

ВАЖЛИВО! Модулі газового пожежогасіння не використовують на об’єктах хімічної промисловості.

Системи газового обладнання можна встановити за цілком прийнятною вартістю, при цьому вони досить ефективні. Однак, незважаючи на відносну простоту монтажу, довіряти цю роботу слід тільки професіоналам. Робота з газовими системами вимагають особливої ​​уважності, акуратності, високої компетенції та наявності професійних навичок. Ніколи не працюйте з газовими системами пожежогасіння самостійно.

Вимоги до стаціонарних систем пожежогасіння сильно різняться. Вони в основному залежать від того, які приміщення чи будівлі вони захищають, а також від розміру площі, видів технологічного, інженерного обладнання, пожежного навантаження в них тощо. Для одних об’єктів відмінно підходить АСПГ (Автоматична Система Пожежогасіння) з гасінням площі приміщень водою спринклерними, дренчерними зрошувачами, для інших – порошкові системи пожежогасіння або швидке заповнення простору вогнегасними газовими сумішами. Останній спосіб хоча існує вже десятиліття, але до нього як у замовників, так і фахівців склалося дещо упереджене ставлення. Так, газові установки пожежогасіння вважаються необґрунтовано дорогим обладнанням, а захищувана ними площа – вкрай невелика, тому проектувати, купувати, монтувати їх доводиться виключно на особливо важливих об’єктах; а також в тих випадках, коли це в обов’язковому порядку необхідно за державними нормами або використання інших видів АСПГ  недоцільне з технічних чи економічних міркувань.

Типи систем газового пожежогасіння

 Існують два види АСПГ:

 • централізована система автоматичного газового пожежогасіння. В її складі ємності під тиском, які містять вогнегасні суміші, що встановлюються в приміщенні станції пожежогасіння і використовуються для їх подачі в два і більше приміщень, які захищаються;
 • модульна система газового гасіння має в своєму складі балони з вогнегасною газовою сумішшю, які встановлюють безпосередньо в приміщенні.

Також АСПГ розрізняють по виду пристрою пуску:

 • електричний;
 • механічний;
 • гідравлічний;
 • пневматичний;
 • комбінований, що поєднує кілька видів пуску.

По виду способу захисту відрізняють наступні види АСГП:

 • об’ємне пожежогасіння;
 • локальне пожежогасіння

Принцип роботи і склад системи

Принцип роботи газової системи пожежогасіння – це екстрене, конструктивно досить рівномірне заповнення всього об’єму приміщення будівлі одним або сумішшю інертних газів, які не вступають в хімічну реакцію (не взаємодіють) з палаючими в осередку пожежі речовинами чи матеріалами , швидко знижуючи вміст О2 в повітряному середовищі менше 12%, що робить неможливим сам процес горіння. Використання хладонів, які виступають в якості інгібіторів (сповільнювачів) реакції горіння, полягає у виникненні вільних радикалів при їх розпаді, таким чином вони гальмують та припиняють пожежу, зв’язуючись з продуктами горіння.

У газових пристроях пожежогасіння  використовують:

 • Скраплені гази – хладони, також широко застосовуються в промисловості, кліматичному обладнанні, як холодоагенти; шестифтористу сірку (SF6), вуглекислоту.
 • Стислі гази – азот (N2), аргон (Ar), аргоніт (1/2 N2 + 1/2 Ar), інерген (52% N2 + 40% Ar + 8% вуглекислоти).

Використовувані при пожежогасінні газові суміші не токсичні для дихання людей (за винятком надвисокого їх вмісту в повітрі) і не ліквідують багатостраждальний шар озону навколо планети.

Автоматичний Пристрій Систем Газового Пожежогасіння

АСГП – це технічний комплекс з резервуарів (балонів) зберігання зріджених газоподібних речовин, які використовуються для локалізації та ліквідації джерела загоряння (вогнища), з підведеними трубопроводами та іншими допоміжними конструкціями і пристроями.

 Існує три способи запуску АСГП:

 • Основним є автоматичний пуск, здійснюваний після спрацьовування системи АП з встановленими в приміщенні тепловими, димовими, газовими або комбінованими пожежними сповіщувачами.
 • Дистанційний, що виконується черговим персоналом підприємства, співробітниками служби охорони з приміщення диспетчерської, станції пожежогасіння.
 • Місцевий пуск проводиться за допомогою ручних пожежних сповіщувачів, встановлених на стінах в безпосередній близькості від входу в приміщення.

Також, по державним нормативним документам необхідне регулярне обслуговування систем газового пожежогасіння – регламентні роботи, які полягають в планових оглядах, налаштуваннях, відновленні захисних покриттів і т.п .; а також плановий ремонт, заміна вузлів, приладів, комплектуючих в разі необхідності, контроль загальної маси резервуарів зберігання для виявлення витоків газової вогнегасної суміші в терміни, зазначені в технічній документації.

Застосування на об’єктах

Установка газових систем пожежогасіння рекомендується на наступних об’єктах:

 • у приміщеннях серверних, центрів зберігання даних, сховищ електронних носіїв;
 • у диспетчерських, керуючих технологічним процесом, чия аварійна зупинка чревата вибухами, пожежами, забрудненням середовища, в т.ч. на АЕС;
 • у приміщеннях архівів, сховищ важливих історичних, звітних документів на паперових носіях;
 • у цехах теле-, радіоцентрів, станцій стільникового зв’язку;
 • у приміщеннях бібліотек зі зберігання унікальних видань, рукописів. У сховищах музеїв, виставок, картинних галерей;
 • у приміщеннях стаціонарних, пересувних дизель-генераторних, газоперекачувальних чи розподільних станцій;
 • у банківських сховищах.

Підводячи підсумок: установка цих систем необхідна всюди, де вартість обладнання, цінність майна, що зберігається в окремих приміщеннях будівель, споруд диктує не економити при виборі систем пожежогасіння.

Плюси і мінуси

 Переваги газових установок пожежогасіння очевидні:

 • Їх можна використовувати для гасіння вогнищ всіх основних класів пожеж, що робить газові системи по-справжньому універсальними.
 • Не завдають жодної шкоди всьому, що знаходиться в приміщенні, яке обслуговується системою газового пожежогасіння, причому нема необхідності ретельного прибирання після спрацювання, як в автономних модулях систем автоматичного порошкового пожежогасіння. Досить включити витяжну вентиляцію, щоб в лічені хвилини очистити приміщення.
 • Висока швидкість, ефективність застосування інертних газів, хладонів при ліквідації пожежі різних видів обладнання, матеріалів.
 • Тривалий термін експлуатації установок АСГП.

До недоліків відносять:

 • Високі вимоги до герметизації приміщень, що не завжди можливо забезпечити для виробничих, складських приміщень.
 • Низька ефективність газового пожежогасіння в приміщеннях з великим будівельним об’ємом.
 •  Відповідальність, небезпека при роботі, зберіганні резервуарів під високим тиском.
 • Висока вартість як придбання модулів, так і проектування, створення і монтажу централізованих установок АСГП в порівнянні з іншими системами пожежогасіння.

Сьогодні АСГП в модульному варіанті виконання використовуються набагато частіше, ніж в попередні десятиліття, перш за все для захисту приміщень з дорогим електронним, технологічним обладнанням, зберіганням рідкісних архівних документів, художніх цінностей. Досить висока вартість обладнання цілком компенсується надійністю, ефективністю процесу гасіння пожежі, тому що газова суміш легко проникає в кожну точку простору приміщення, чим не можуть «похвалитися» ні традиційні водяні, ні більш сучасні порошкові АСПГ.

Якщо Ви вирішили встановити таку систему на своєму підприємстві, то вже сьогодні звертайтеся в компанію «Варта Безпека». Наші кваліфіковані співробітники складуть проект установки, проведуть монтаж системи та в подальшому будуть обслуговувати встановлені системи газового пожежогасіння.