Зв'яжіться з нами

Призначення системи охоронної сигналізації полягає у виявленні несанкціонованого проникнення на об’єкт, що охороняється і формування відповідного оповіщення. Сповіщення про спрацювання системи охоронної сигналізації бувають:

  • звукові;
  • світлові.

Перші формуються різними сиренами, дзвінками та іншими засобами, що мають загальну назву звукові сповіщувачі. Другі, відповідно іменуються світловими сповіщувачами. В цій якості можуть використовуватися сигнальні лампи, окремі світлодіоди і світлодіодні збірки.

Варто зауважити, що в даний час дзвінки і лампи практично не використовуються. На зміну їм прийшли п’єзоелектричні випромінювачі і напівпровідникові світлові сигналізатори.

Крім того до складу системи входять:

  • датчики (сповіщувачі) різного принципу дії;
  • приймально-контрольні прилади (ПКП) і панелі;
  • блоки живлення;
  • обладнання для передачі інформації на пульт охорони (ПЦС – пульт централізованого спостереження або ПЦО – пункт централізованої охорони) або телефон власника об’єкта.

Якщо тактика роботи охоронної сигналізації не передбачає віддаленої передачі сповіщення (на пульт або мобільний телефон), то така система називається автономною. До речі, такий варіант виконання має найменшу ефективність. Для передачі сигналів тривоги на ПЦО застосовуються різні способи.

Провідна передача даних здійснюється по зайнятим або виділенним телефонним лініям. Сучасні системи передачі сповіщень в переважній своїй більшості є цифровими, тому їх інформативність знаходиться на дуже високому рівні. Крім того, можливий зворотний зв’язок пульта охорони з обладнанням, встановленим на об’єкті.

Бездротові системи передачі сповіщень можуть використовувати виділений радіоканал або канали операторів стільникового зв’язку (GSM сигналізації різного виконання). В цьому випадку головним є забезпечення контролю каналу зв’язку. Очевидно, що при його порушенні (відсутності), сигнал тривоги сформований охоронною сигналізацією просто не надійде на точку контролю.

Вирішення цієї проблеми досягається двома основними способами:

  • передачею з об’єкта тестового сигналу;
  • запит про стан сигналізації пультом охорони і отримання відповідної квитанції.

Другий варіант вимагає двонаправленого каналу, тому об’єктова частина системи передачі сповіщень повинна містити як передавач, так і приймач. Звісно, що таке обладнання коштує дорожче. Крім того, контроль будь-якого бездротового каналу є дискретним, тобто запит здійснюється через певні проміжки часу. Чим вони менші, тим система надійніша.

Принцип роботи охоронної сигналізації

Для кінцевого користувача найбільший інтерес представляє та частина сигналізації, яка встановлюється безпосередньо на об’єкті (магазині, будинку, офісі, квартирі і т.п.). Тому давайте розглянемо принцип роботи саме такого обладнання. Його склад наведено на початку статті, а тут ми розповімо, як працюють ці компоненти охоронних систем.

Датчики (сповіщувачі) сигналізації

Саме вони призначені для виявлення проникнення або його спроби в приміщення, що охороняється. Оскільки способів потрапити всередину будівлі існує кілька (через розбите вікно, відкриті двері, проломлену стіну), то принцип дії сповіщувачів теж різний. За способом проникнення датчики можна поділити на пристрої, що виявляють:

  • розбиття;
  • відкривання;
  • пролом;
  • рух.

У кожному з перерахованих випадків датчики перетворять відповідне вплив в електричний сигнал. Наприклад, датчики розбиття можуть виявляти звук розбитого скла, відповідно вони будуть називатися акустичними або звуковими. Оскільки пролом супроводжується ударним впливом на конструкцію, то в цьому випадку застосовуються вібраційні сповіщувачі.

Як бачите, різноманітність принципів перетворення тут досить велика. Виходи охоронних датчиків теж можуть мати різні типи, починаючи від “сухих” контактів реле до генераторів цифрового сигналу.

Цілком природно, що інформація, сформована сповіщувачем повинна бути прийнята і оброблена. Для цієї мети служать прийомні прилади й контрольні панелі. Вони є свого роду “посередниками” між пристроями оповіщення та передачею сигналу. До речі, ряд приладів може мати вбудовані радіоканальні і GSM передавачі та приймачі.

Важливе значення має і спосіб передачі сповіщення від охоронного датчика до приладу. Існує два варіанти:

  • провідний – по спеціально прокладених лініях зв’язку;
  • бездротовий – по радіоканалу.

До речі, коли говорять про бездротову сигналізацію, то, в першу чергу, мають на увазі саме радіоканальний зв’язок сповіщувачів і ПКП.

Це основні моменти, що стосуються принципів роботи і пристроїв системи охоронної сигналізації. Існують, звичайно різноманітні нюанси, але їх потрібно розглядати в окремих тематичних статтях.

Види охоронних сигналізацій

Деякі типи охоронних систем в цій статті вже згадувалися, наприклад, автономна і сигналізація з виведенням на ПЦО. Правда відмінності між цими двома видами швидше організаційні, ніж технічні. Єдина принципова відмінність в складі обладнання – наявність або відсутність об’єктового пристрою передачі сповіщень.

А ось такі види систем як:

  • дротова;
  • бездротова;
  • адресна,

мають відчутні відмінності в принципі побудови, складу і роботи устаткування. Кожна з них має свій спектр переваг, недоліків і особливостей застосування, які ми коротко розглянемо.

Провідна сигналізація – старожил в компанії охоронних систем. У свій час їй не було ніяких альтернатив. У деяких випадках і сьогодні вона знаходиться поза конкуренцією за рахунок надійності (звичайно за умови якісного монтажу) і відносно низькій вартості обладнання.

Для невеликих об’єктів, на яких є можливість безболісно прокласти з’єднувальні дроти та кабелі сигналізація цього виду може виявитися найбільш придатною системою.

Адресна система охоронної сигналізації може передавати інформацію про стан датчиків як провідним способом, так і по радіоканалу. У першому випадку з’єднання всіх сповіщувачів можна виконати однією лінією зв’язку, оскільки кожен сповіщувач має свій унікальний номер і може однозначно ідентифікуватися приймально контрольним приладом.

Таким чином, ми маємо стабільне з’єднання всіх компонентів системи при порівняно невеликих витратах на монтаж. Устаткування, правда, обійдеться трохи дорожче ніж в традиційному неадресному виконанні. В цілому система цього типу надзвичайно вдало підійде для середніх і великих об’єктів різної конфігурації.

Бездротова охоронна сигналізація по суті своїй є адресною системою, що використовує для передачі даних радіоканал. Єдиною перевагою є відсутність всіх видів робіт, пов’язаних з прокладанням проводів.

Мінуси такої системи:

  • висока вартість обладнання;
  • невелика дальність дії (відстань від охоронного датчика до приладу);
  • можлива нестабільність в роботі при високому рівні електромагнітних завад.

В цілому, вибір типу системи – процес індивідуальний, потребує врахування багатьох чинників, а також основних перерахованих переваг і недоліків кожного виду обладнання.

Автоматична охоронна сигналізація

За великим рахунком частина процесів будь-якої охоронної сигналізації автоматизована. Це стосується питань виявлення спроб проникнення, обробки сигналу і формування тривожного сповіщення. Однак, існують системи з таким ступенем автоматизації, що їх цілком можна назвати інтелектуальними.

Однозначно корисною можна вважати опцію автоматичного контролю працездатності системи.

Самотестування датчиків і передача інформації про їх стан (працездатності) реалізується в цифрових (адресних) варіантах виконання обладнання. Треба сказати, що такі системи працюють на програмно-апаратному рівні. Наявність програмної складової дозволяє реалізовувати такі інтелектуальні функції як:

  • автоматичне керування обладнанням за заданим розкладом або подією;
  • розмежування прав доступу користувачів для роботи з системою;
  • можливість інтеграції сигналізації з іншими системами безпеки.

Як приклад можна привести інтегровану систему безпеки “Оріон”. Можливість створення різних конфігурацій обладнання, гнучкість налаштувань, досить зрозумілий і доброзичливий інтерфейс імпонують багатьом інсталяторам, в тому числі і нам.

Потрібно зауважити. що більшість сучасних датчиків охоронної сигналізації в своїй роботі використовують алгоритми, що дозволяють аналізувати сукупність факторів, що впливає на сповіщувачі. Це дозволяє значно скоротити кількість помилкових спрацьовувань системи, підвищивши, тим самим її надійність і ефективність.