Зв'яжіться з нами

Пінні установки пожежогасіння: класифікація та застосування

Як показує досвід, загасити водою можна багато, але далеко не все. Перш за все це відноситься до пожеж на автотранспорті, АЗС, в будівлях, на території, в спорудах витратних складів ПММ, баз зберігання нафтопродуктів в товарних кількостях, виробничих об’єктів категорії з вибухопожежної небезпеки; тому ліквідувати горіння ЛЗР, ГР, які по щільності легше води, водяні установки пожежогасіння не в змозі. Для вирішення цієї важливої ​​проблеми були сконструйовані повітряно-пінні вогнегасники для усунення первинних осередків займання, автоматичні установки пожежогасіння повітряно-механічною піною – для придушення та ліквідації пожеж на цих небезпечних об’єктах.

За технічною суттю, системи пожежогасіння на основі піни є дещо ускладненою та доопрацьованою версією водяних пристроїв пожежогасіння, тому що в її складі знаходиться практично те ж обладнання – від насосних станцій пожежогасіння до спеціальних спринклерних, дренчерних зрошувачів, здатних виробляти потоки піни від низької до високої кратності; але з додатковими елементами системи – ємностями з піноутворювачем, автоматичними насосами-дозаторами, що забезпечують необхідну подачу піноутворювача в магістральні, розподільні трубопроводи.

Пінні АСПГ (Автоматичні Системи Пожежогасіння) не так поширені, як їх водяні, а також з’явилися цілком ефективні конкуренти по здатності ліквідувати осередки палаючих ЛЗР / ГР – порошкові системи, газові установки пожежогасіння; але перевірене десятиліттями використання пінного обладнання і сьогодні залишається надійним, ефективним засобом боротьби з горінням подібних речовин, обладнання, матеріалів, сировини, технологічних установок, апаратів, ємностей зберігання готової продукції.

Класифікація установок пінного пожежогасіння

Перш ніж розділити такі АСПГ на види, слід зрозуміти чому так ефективна піна і як вона працює. Генерується піна з водного розчину піноутворювача, використовуваного також пожежними підрозділами під час ліквідації вогню на об’єктах з наявністю нафтопродуктів, спиртів, розчинників, рослинних масел, які легші за воду. Подається в осередок палаючих ЛЗР піна, подібно до них дуже швидко розтікається по всій поверхні, причому навіть цей тонкий шар відразу припиняє процес горіння на займаній площі. Після того як піною буде зайнято все приміщення або територія, всередині якої стався розлив, пожежа буде ліквідована. Гасіння піною не тільки ефективне, але й ефектне зовні, тому що, на перший погляд, нездоланне полум’я, що піднімається над палаючою автотехнікою, залізничними цистернами, технологічними ємностями або установками гаситься НЕ величезними обсягами поданої води, а набагато меншою кількістю піни. Робота пінних установок пожежогасіння всередині замкнутого об’єму приміщення, ще більш ефективна; забирає набагато менше часу, не вимагаючи додаткової підготовки, нарощування сил і засобів, участі професійно навчених фахівців, тому що весь процес від виявлення джерела вогню до повної ліквідації пожежі відбувається в автоматичному режимі. Пінні установки пожежогасіння класифікують по кратності піни. Цей показник вказує наскільки обсяг отриманої піни більше початкової кількості піноутворювача, витраченого на її генерацію за допомогою різного типу зрошувачів.

Існує наступна класифікація пінних АУПГ:

  • Дренчерні установки пінного пожежогасіння – це найбільш ефективні системи, тому що генерація вогнегасної повітряно-механічної суміші починається відразу з усіх зрошувачів після подачі водного розчину піноутворювача по розподільних трубопроводах в секцію, що захищається то приміщення, де спрацювали датчики диму чи інші кінцеві пристрої в шлейфах АПС, що є спонукальною системою для спрацьовування такого виду пожежної автоматики. Використовуються для пінного пожежогасіння значних як по площі, так і за обсягом виробничих ділянок, цехів, складів готової продукції з великим об’ємом зберігання, переробки, можливого розливу горючих рідин, інших матеріалів, згасити які водою не представляється можливим. Генерується обсяг піни, який швидко заповнює весь простір приміщення, не залишаючи відкритому вогню жодного шансу;
  • Спринклерна установка пінного пожежогасіння є найбільш відповідним засобом для боротьби з займанням легких нафтопродуктів, продуктів органічного синтезу в тих приміщеннях, де пожежне навантаження не таке велике, щоб було необхідно використовувати дренчерні генератори піни, що спрацьовують по всій площі, і які можуть пошкодити обладнання, товарну продукцію в упаковці або інші цінності. А також для захисту ділянок приміщень, важливого технологічного обладнання, встановленого в них.

Приклади: дослідні ділянки, цехи підприємств хімічного органічного чи неорганічного синтезу, виробництва полімерів, синтетичних смол, пластику; лабораторії аналізу якості нафтопродуктів, витратні, дрібнооптові склади ПММ. Автоматичні установки пінного пожежогасіння з ГПВ – генераторами піни високої кратності, що формують її набагато більше за обсягом і більшою щільністю, ніж пінні спринклери або дренчери. Такі системи монтуються для ліквідації пожеж в особливо важливих виробничих цехах вищої категорії з вибухопожежної небезпеки підприємств по переробці вуглеводневої сировини чи органічного синтезу, на великих нафтосховищах для гасіння резервуарів з готовою продукцією, на нафтоналивних судах. В якості несучого речовини, що генерує піну, в них може використовуватися не тільки вода, але і повітря або інертні гази, що забезпечує швидке спорожнення ємностей з концентрованим піноутворювачем, оперативну подачу вогнегасної суміші під високим робочим тиском – до 1, 6 МПа.

Підводячи підсумок, можна сказати, що установки з спринклерними пінними зрошувачами потрібні для локального поверхневого, а дренчерні, з ГПВ – для загального поверхневого або об’ємного пожежогасіння.

Крім того, іноді виділяють наступні класи пінних АУПГ:

  • об’ємного гасіння, призначені для заповнення всього простору, що захищається (цеху, складського корпусу);
  • локально-об’ємного – для заповнення обсягу корпусу окремого технологічного апарату, установки, ємності / резервуару зберігання, складського чи виробничого приміщення;
  • комбінованого гасіння, що поєднує перші два види – для подачі піни по поверхні корпусів та всередину пожежонебезпечного технологічного обладнання і на площу приміщення навколо нього.

Застосування на об’єктах

Установки гасіння піною застосовуються для захисту наступних об’єктів:

  • Приміщень, де ведуться роботи по розливу, зберіганню ПММ в товарних кількостях. У приміщеннях насосних, компресорів, генераторних з перекачування нафтопродуктів.
  • Машинних відділень з двигунами, що працюють на різних видах рідкого палива. Складів зберігання ЛЗР (легкозаймистих речовин).
  • Нафтоналивних суден.

Пінні АУПГ не використовують для гасіння:

  • Хімічних речовин та матеріалів з сильними окисними властивостями, що вступають в реакцію з Н2О.
  • Обладнання із стисненими (зрідженими) газами.
  • Електрообладнання, тому що великий ризик КЗ.

Плюси і мінуси

Переваги: ​​

  1. Невелика витрата вогнегасної рідини в порівнянні з водними АУПГ.
  2. Відсутність перевитрати води виключає непрямі матеріальні збитки від пошкодження оздоблення приміщень, товарно-матеріальних цінностей.
  3. Можливість вибору способу гасіння – локального або об’ємного.
  4. Придатність для гасіння в повному обсязі герметичних приміщень, що робить пінні АУПГ куди більш ефективними на багатьох об’єктах, де використання газових, аерозольних, порошкових систем неможливо.
  5. Продукція, що зазнала впливу з боку піни, не пошкоджується. Пінні суміші, безпечні для шкіри людини, легко прибираються з поверхні підлоги, корпусів обладнання, складських стелажів після гасіння пожежі.

Недоліки:

  1. Піна на водній основі, тому такі АУПГ не встановлюють в неопалюваних.
  2. З цієї ж причини ними не можна гасити включені електричні установки, електронну апаратуру. Однак, діапазон застосування досить великий, ними економічно та технічно обґрунтовано захищають безліч виробничих, складських об’єктів.